XV Międzynarodowy Kongres "Jeden świat - wiele kultur"
28 października 2024

W dniu 26-10.2024 r. w murach Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy po raz 15. odbył się międzynarodowy kongres "Jeden świat - wiele kultur". Historia Kongresu sięga roku 2010, kiedy zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na istotne problemy współczesnego świata. 

W tym roku z myślą przewodnią kongresu była: Sztuczna inteligencja jako wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa. 

Swoimi badaniami, obserwacjami i przemyśleniami dzielili się nie tylko przedstawiciele uczelni polskich i goście z Bułgarii, Czech, Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. 

Panele tematyczne dotyczyły m.in. współczesnych wyzwań ekonomii w erze AI, wyzwań kulturowych, zastosowania AI w naukach medycznych, prawnych, humanistycznych i technicznych.

W panelu Wpływ sztucznej inteligencji na nauki inżynieryjno-techniczne Studium Języków Obcych Politechniki Bydgoskiej reprezentowała mgr Magdalena Kaleta-Kuzińska, która przedstawiła prezentację: Sztuczna inteligencja w generowaniu materiałów dydaktycznych do nauczania języka specjalistycznego na studiach inżynierskich – potencjał i  ograniczenia.

Mgr Kaleta-Kuzińska omówiła narzędzia oparte na AI oferują dydaktyce akademickiej w kontekście nauczania języków obcych na studiach inżynierskich oraz praktyczne przykłady treści wygenerowanych z pomocą narzędzi AI, wykorzystanych na zajęciach języka angielskiego specjalistycznego na kierunku Mechatronika PBŚ. Wskazała również na ograniczenia związane z ich używaniem tych narzędzi, w tym związane z niewystarczającą dostępnością szkoleń dla użytkowników, z nierównym dostępem do narzędzi oraz z koniecznością weryfikowania jakości treści przez nie generowanych.