O nas

Studium Języków Obcych jest jednostką międzywydziałową Politechniki Bydgoskiej powołaną w celu nauczania języków obcych studentów. SJO utworzono w 8 stycznia 1964 roku na ówczesnej WSI na podstawie zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego w sprawie zmian organizacyjnych w wyższych szkołach zawodowych. Inicjatorką jego powstania i pierwszym kierownikiem była mgr Tatiana Ostroumow. W roku 2024 obchodziliśmy zatem 60 rocznicę powstania.

Studium Języków Obcych prowadzi lektoraty języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Zajęcia dydaktyczne prowadzone w ramach lektoratów mają na celu powtórzenie i pogłębienie znajomości języka oraz wprowadzenie słownictwa fachowego i rozwijanie umiejętności językowych przydatnych w pracy zawodowej.

Przeprowadzamy również egzaminy doktorskie i egzaminy dla studentów wyjeżdżających na uczelnie zagraniczne w ramach programu Erasmus, a także olimpiady językowe. Studenci PBŚ mają także możliwość przystąpienia do egzaminu C1 dla inżyniera potwierdzającego certyfikatem znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym. Oferujemy także kursy języka angielskiego, niemieckiego oraz polskiego jako obcego.

Studium Języków Obcych uczestniczy w projektach realizowanych przez Politechnikę Bydgoską, m. in. Doskonałość Dydaktyczna Uczelni czy POWR. W ramach projektów prowadziliśmy kursy i warsztaty Nowoczesne Narzędzia Dydaktyczne oraz kurs Academic English dla pracowników uczelni, kursy językowe (angielski, niemiecki, polski jako obcy) dla kadry administracyjnej i zarządzającej PBŚ. Sami także ciągle się szkolimy - szczególnie w zakresie dydaktyki i wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu języków obcych.

W ramach współpracy międzynarodowej PBŚ pracownicy SJO współpracowali dotychczas z takimi szkołami wyższymi jak uczelnie techniczne i rolnicze w Kassel, w Lyonie (ISARA), Tuluzie (INP), Uniwersytet w Linkoping oraz Wyższa Uczelnia Techniczna w Brandenburgu. Obecnie współpraca międzynarodowa prowadzona jest w ramach programy Erasmus+.

zdjęcia4
Pracownicy Studium są autorami skryptów z tekstami specjalistycznymi  dla studentów naszej uczelni.

zdjęcia 5

Studium organizuje imprezy promujące naukę języków obcych oraz aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez Politechnikę Bydgoską w ramach m. in. Politechniki w Drodze, Wagarów z Politechniką, Dnia Ziemi, Dnia Dziecka, Dnia Chemika. Współpracujemy z Politechniką Bydgoską Młodego Odkrywcy oraz Politechniką Bydgoską Trzeciego Wieku.

zdjęcia 6

Od 2009 roku przy SJO działa Koło Naukowo-Dyskusyjne. Celem działalności koła jest promowanie wielojęzyczności w porozumiewaniu się między przedstawicielami różnych krajów i kultur, rozwijanie kultury języka mówionego w wypowiedziach codziennych i formalnych oraz upowszechnianie dorobku kulturalnego różnych narodów w oryginalnej formie.

zdjęcia7